​רישוי לעסקים – תקנות השילוט של הרשות המקומית

שילוט לעסקים ברמה הגבוהה ביותר

לכל עירייה ורשות מקומית יש תקנות ברורות בנוגע לשלטים שונים, ביניהם גם שלטים לעסקים. תקנות השילוט של הרשויות המקומיות כוללות התייחסות מפורטת לגודל השלט, מיקומו וצבעיו, ובנוסף יש סעיפים הנוגעים לתקנות ייחודיות לרשות המקומית כמו גודל אותיות תלת מימד ועוד. בגלל חשיבות השלט לצרכי המיתוג והפרסום של העסק מומלץ לפנות לחברה המתמחה בנושא ומתכננת את השלט בהתאמה מושלמת לתקנות הרישוי.

תקנות הרישוי משתנות בין העיריות בארץ

הליך הרישוי לעסק נחשב למורכב וכדי לקבל את ההיתרים הנדרשים בחוק יש להכין תיק רישוי, מומלץ בעזרת חברת המתמחה בנושא זה. כדי לקבל את הרישיון הנכסף להפעלת העסק יש להתמודד מול גורמים ומשרדים שונים ברשות המקומית ובגופים הרלוונטיים הנוספים.

כדי להציב שלט בחזית העסק, על גג מבנה או בכל מקום אחר מוטלת האחריות על בעל העסק לפנות לרשות המקומית ולהגישה בקשה מסודרת להצבת שלט. אל הבקשה יש לצרף מסמכים הכוללים פירוט כמו סוג השלט, פירוט החומרים מהם השלט מיוצר, תוכן, מי היצרן, מי המתקין, כיצד עומדים לחבר את השלט וכיוצא בזה.

חשוב לדעת כי בכל הרשויות המקומיות בארץ נהוג לגבות אגרת רישיון שילוט בגין הצבתו, גובה האגרה משתנה בהתאם למיקום והמרחב בו עומדים להציב את השלט, גודלו וסוג השלט. מדי שנה יש לחדש את הרישיון ולשלם את האגרה בהתאם לחוקי העזר ותקנות הרישוי של העסקים ברשות המקומית בה נמצא העסק.

ראוי להדגיש כי תעריף אגרת השילוט מושפע מהמקום בו מעוניינים להציב את השלט, לכן אם העסק מעוניין להוזיל עלויות כדאי לו להתקין את השלט במתחם הפרטי של החברה ולא במתחם הציבורי. כמו כן, אם מטרת השלט הינה לצרכי אזהרה כפי שהחוק מחייב את העסק, או לצרכי הכוונה, ניתן להגיש ערר על קביעת אגרת הרישוי ולטעון כנגד התשלום.

חשיבות השלט לעסק

במציאות המודרנית ובכלכלה התחרותית של היום, כל עסק חייב למתג את עצמו באמצעות שילוט יעיל ואפקטיבי. השלט נועד לחיזוק המותג, להכוונה יעילה של הלקוחות, לפרסום החברה ולבידול ממתחרים. עם זאת, בעל העסק אינו יכול להחליט על דעת עצמו מה יהיה גודל השלט, איפה להציב אותו, ולעתים הוא גם מוגבל בעיצוב, מאחר ורשויות רבות מעוניינות לשמור על חזות אסתטית ונאה של העיר.

בעת ההליך של רישוי לעסקים חדשים כדאי לכלול בתוכניות גם את נושא השילוט כדי לחסוך עלויות ובעיקר ריצות הלוך וחזור למחלקת הרישוי ברשות המקומית. לכן, במקביל לשאר התוכניות שיש לצרף בפתיחת תיק הרישוי לעסק כדאי לכלול את הפרטים על השלט או השלטים המתוכננים. עם זאת, כדי למנוע בעיות בקבלת הרישיון לשילוט מומלץ לברר היטב מהן תקנות הרישוי של הרשות המקומית ויש להיצמד לתקנות ולחוקים השונים כדי להימנע מקנסות כסיים כבדים, מבעיות מול אגף הרישוי, ומתיקון השלט בהתאם לתקנות, הוצאה כספית נוספת ומיותרת. 

אולי יעניין אותך גם?

דילוג לתוכן